Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի առաջին ֆինանսավորումը տեղական արժույթով
ՎԶԵԲ-ը մեծացնում է Հայաստանում մասնավոր բիզնեսներին տրամադրվող ֆինանսավորման մատչելիությունը` տրամադրելով Բիբլոս Բանկ Արմենիային 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկավորում,որը Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ֆինանսավորման պատմության մեջ առաջին անգամ կներառի տեղական արժույթի բաղադրիչը:
ՎԶԵԲ-ի այս վարկային ծրագիրը, որը հետագայում ուղղվելու է մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորմանը, ներառում է մոտ 5 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք սինթետիկ վարկ ՀՀ դրամով, որն օգտագործվելու է տեղական բիզնեսներում ներդրումները և շրջանառվող կապիտալի կարիքները ֆինանսավորելու համար, ինչպես նաև լրացուցիչ 5 մլն ԱՄՆ դոլար` համաֆինանսավորելու հայաստանյան Բիբլոս Բանկի ավելի խոշոր ենթավարկերը:
Սինթետիկ վարկի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ը ֆինանսավորում է տրամադրում ԱՄՆ դոլարով նախապես սահմանված և ամրագրված ԱՄՆ դոլար/ՀՀ դրամ փոխարժեքով: Այդ իսկ պատճառով, Բիբլոս Բանկ Արմենիայի վարկային պարտավորությունը տրամադրված ֆինանսավորման դրամային համարժեքն է ՀՀ դրամով: Տեղական արժույթով տրամադրվող սինթետիկ վարկը կօգնի Բիբլոս Բանկ Արմենիային նվազեցնել իր արտարժույթի փոխանակման ռիսկը, երկարեցնել տեղական արժույթով վարկավորման ժամկետը և ընդլայնել տեղական արժույթով տրամադրվող վարկերի պորտֆելը:
ՎԶԵԲ-ի տրամադրած միջոցները հնարավորություն կտան Բիբլոս Բանկին խթանել խիստ անհրաժեշտ ֆինանսավորման մատչելիությունը երկրում առկա բիզնեսների համար, որոնք գործում են ներկայիս բարդ վարկային շուկայում:
«Այս ծրագիրը կխթանի ֆինանսական միջնորդությունը Հայաստանի բանկային ոլորտում` տեղական արժույթով նոր ֆինանսավորում բերելով երկրի իրական տնտեսությանը: ՎԶԵԲ-ի տրամադրած միջոցները կշարունակեն նպաստել մասնավոր հատվածի զարգացմանը` անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական աճը խոչընդոտող մի կարևոր հանգամանքի», - ասաց ՎԶԵԲ-ի` Միջին Ասիայի, Կովկասյան տարածաշրջանի և Մոնղոլիայի ֆինանսական կազմակերպությունների գծով տնօրեն պրն. Մայք Թեյլորը:
«Բիբլոս Բանկ Արմենիան ողջունում է ՎԶԵԲ-ի այս ծրագիրը, որի նպատակն է համատեղ աջակցել Հայաստանի Հանրապետությունում գործող մասնավոր բիզնեսներին: Այն ի ցույց է դնում ՎԶԵԲ-ի` մեր բանկի կարողության և մեր երկրի տնտեսության հանդեպ ունեցած վստահությունը: Այս գործարքը հետագայում մեզ հնարավորություն կտա հետամուտ լինել շուկայում մեր ընդլայնման ռազմավարությանը», - ասաց պրն. Ջորջ Սֆեերը` Բիբլոս Բանկ Արմենիայի Գլխավոր Գործադիր տնօրենը:
Հայաստանում իր գործունեության ծավալման ընթացքում ՎԶԵԲ-ի ներդրումները կազմել են ավելի քան 335 միլիոն եվրո` ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտների մոտ 70 ծրագրերում:
ՎԶԵԲ-ի մասին
ՎԶԵԲ-ը, որը պատկանում է 60 երկրների և երկու միջկառավարական հաստատությունների, ձգտում է աջակցել կենտրոնամետ պլանային տնտեսությունների անցմանը շուկայականի Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում: Մանրամասն տեղեկությունների համար խնդրում ենք այցելել www.ebrd.com

The EBRD is increasing the availability of financing to private businesses in Armenia, with a $10 million financing package to Byblos Bank Armenia, which will include a local currency element, a first for an EBRD financing in Armenia.
The EBRD facility, for on-lending to private enterprises, includes a synthetic loan in Armenian Dram (AMD) for an amount equivalent to up to $5 million, which will be used to finance investments and working capital needs of local businesses, and an additional $5 million to co-finance Byblos Bank Armenia’s larger sub-loans.
Under the synthetic loan structure, the EBRD is providing the financing in US dollars at a pre-determined fixed USD/AMD exchange rate. Byblos Bank Armenia’s loan obligation is therefore the AMD counter-value of the provided funds. The synthetic local currency loan will help Byblos Bank Armenia reduce its foreign exchange risk, increase the term of its local currency funding, and expand its portfolio of loans in local currency.
The EBRD funds will enable Byblos Bank Armenia to facilitate the access to much needed financing for businesses operating in the country in the current tight credit market.
“This transaction will boost the financial intermediation in the Armenian banking sector, bringing new financing in local currency to the country’s real economy. The EBRD funds will support further development of the private sector, addressing an important constraint for the economic growth in Armenia”, said Mike Taylor, EBRD Director, Financial Institutions, Central Asia, Caucasus, and Mongolia.
“Byblos Bank Armenia welcomes the EBRD’s facility in order to jointly support the private businesses in the Republic of Armenia. It demonstrates EBRD's confidence in the strength of our bank and in the economy of the country. This transaction will further allow us to pursue our expansion strategy in the market”, said Mr. Georges Sfeir, CEO of Byblos Bank Armenia.
Since the beginning of its operations in Armenia, the EBRD has committed over €335 million in approximately 70 projects in the financial, corporate, infrastructure and energy sectors.
About EBRD:
The EBRD, owned by 61 countries and two intergovernmental institutions, is supporting the development of market economies and democracies in countries from central Europe to central Asia. For further information, visit: www.ebrd.com