Բիբլոս Բանկը պատվում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահին
Դոկտոր Ֆրանսուա Ս. Բասսիլը` Բիբլոս Բանկ խմբի խորհրդի նախագահը և գլխավոր տնօրենը, ճաշկերույթ կազմակերպեց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ՝ պրն. Հովիկ Աբրահամյանի, և նրա` Լիբանան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ ուղեկցող պատվիրակության պատվին: Ճաշկերույթը տեղի ունեցավ Լե Մայիլոն ռեստորանում՝ նշանավոր քաղաքական և հասարակական գործիչների, ինչպես նաև առաջատար գործարարների և Բիբլոս Բանկ խմբի ղեկավարների ներկայությամբ:
Իր ողջույնի ուղերձում Դոկտոր Բասսիլը գովեստի խոսքեր ասաց Հայաստանում 2007 թվականից գործող թերևս միակ լիբանանյան բանկի՝ Բիբլոս Բանկի, և հայ ժողովրդի միջև սերտ հարաբերությունների վերաբերյալ: Նա ասաց. «Հայերը զգալի դեր ունեն մեր խմբում և՜ որպես բաժնետերեր, և՜ որպես հաճախորդներ: Մեր բանկն աշխատում է հայկական սփյուռքի հետ համագործակցության ուժեղացման շուրջ, անկախ նրանից թե որտեղ է այն, ինչպես նաև Լիբանանի հայերի և մասնավորապես՝ Հայաստանի միջև»:
Դոկտոր Բասսիլը նշեց նաև. «Հայաստանի տնտեսությունը խոստումնալից է: Տնտեսական զգալի աճի խթանման համար այն ունի բավական բնական և մարդկային ռեսուրսներ: Շարունակելով զարգացմանը զգալիորեն նպաստելու իր ռազմավարությունն այն հասարակություններում, որոնցում բանկը գործունեություն է ծավալում՝ Հայաստանում Բիբլոս բանկի քաղաքականությունը միտված է լինելու տնտեսության արտադրական սեկտորների և դրանց հիմքը կազմող սպառման գործընթացի ամրապնդմանը: Սա նշանակում է արդյունաբերության և ծառայությունների ֆինանսավորում, ինչպես նաև հիփոթեքային, սպառողական և մասնագիտական վարկերի տրամադրում մանրածախ մակարդակով, ինչն էլ կնպաստի Հայաստանի միջին դասի ընդլայնմանը, իր քաղաքացիների կենսամակարդակի բարձրացմանը և կայուն, երկարաժամկետ տնտեսական աճին ուղղված երկրի նախագծերի աջակցմանը»:
Այնուհետև, շեշտելով Հայաստանի և Լիբանանի միջև եղած նմանությունները, Դոկտոր Բասսիլը գովեստի խոսքեր ասաց երկու երկրների միջև ամուր գործընկերական և ընկերական հարաբերությունների վերաբերյալ. «Հայաստանը մի երկիր է, որն ունի հարուստ մշակութային ժառանգություն, որը ծագում է երկրագնդի ամենահին քաղաքակրթություններից մեկից»: «Ինչպես և լիբանանցիները, հայերը ճկուն, եռանդուն և նպատակասլաց են: Իրենք չեն ընդունում ծուլությունը, կախյալ դրությունը, անկեղծորեն ձգտում են բարելավել իրենց կենսապայմանները և կրթությունը: Նրանք նաև հետ են մղում իրենց ազատության կամ արժանապատվության դեմ ուղղված ցանկացած փորձ։ Այսպիսով, հայերը մարդիկ են, ովքեր արժանի են կյանքին, և մենք մեծ հարգանքով և բարձր գնահատանքով ենք վերաբերում իրենց»:
Պրն. Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց դոկտոր Բասսիլին իր մեծ նախաձեռնության համար: Նա նույնպես իր հպարտությունն արտահայտեց Լիբանանի նկատմամբ և շնորհակալություն հայտնեց Լիբանանի իշխանություններին՝ հայկական համայնքի ընդունման և հայերին մեծ հարգանք և աջակցություն ցուցաբերելու համար: Նա ավելացրեց. «Մենք կձգտենք ընդլայնել Լիբանանի և Հայաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունները այնպես, որ դրանք լինեն այնքան արդյունավետ, որքան քաղաքական համարագործակցությունն է մեր երկրների միջև»:
Հարկ է նշել, որ Բիբլոս Բանկը գործունեություն է ծավալում Հայաստանի Հանրապետությունում երեք մասնաճյուղերով՝ առաջարկելով բազմազան բանկային ծառայություններ, ինչպիսիք են առևտրային վարկավորումը, նախագծերի ֆինանսավորումը, ակտիվների կառավարումը, անհատական ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայությունները:

Byblos Bank Honors the President of the National Assembly of the Republic of Armenia
Dr. François S. Bassil, Chairman and General Manager of Byblos Bank Group, hosted a luncheon in honor of Mr. Hovik Abrahamyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia and the delegation accompanying him in his official visit to Lebanon. The luncheon was held at Le Maillon restaurant in the presence of eminent political and social figures, as well as high-profile businessmen and Byblos Bank Group managers.
In his welcome speech, Dr. Bassil praised the close relationships between Byblos Bank, the only Lebanese bank that established a foothold in Armenia back in 2007, and the Armenian people. He said, “Armenians have a fair share in our Group both as shareholders and clients. Our Bank works towards promoting cooperation among the Armenian Diaspora, wherever it may be in general, and between Armenians of Lebanon and Armenia in particular”.
Dr. Bassil added: “The Armenian economy is a promising one of its own accord. It boasts sufficient natural and human resources to support considerable economic growth. In keeping with Byblos Bank’s strategy of contributing meaningfully to the development of the societies where we operate, Byblos Bank’s policy in Armenia is to invigorate both the productive sectors of the economy and the consumption practices that sustain them. This means financing for both industry and services, as well as housing, personal, and professional loans at the retail level, which will contribute to expanding the size of Armenia’s middle class, upgrading the quality of life for its citizens, and supporting the country’s plans for steady, long-term economic growth”.
Then, highlighting the similarities that Armenia and Lebanon share, Dr. Bassil commended the strong partnership and friendship between both countries. “Armenia is a country that boasts a rich cultural heritage that stems from one of the oldest civilizations on earth”, he said. “Like the Lebanese, the Armenian people are open-minded, dynamic, and productive. They refuse laziness and dependency, and they earnestly strive to improve their living conditions and education. They also reject any attempts against their freedom or dignity. Hence, they are people who deserve life, and we have great respect and esteem towards them”.
Mr. Hovik Abrahamyan thanked Dr. Bassil for his significant initiative. He also expressed his pride in Lebanon and thanked the Lebanese authorities for embracing the Armenian community and for showing Armenians such a great respect and support. He added: “We will strive to enhance economic relations between Lebanon and Armenia, so that they will be as fruitful as the political cooperation established between both countries”.
It is worth to note that Byblos Bank operates in the Republic of Armenia through three branches, offering a myriad of banking products and services such as commercial lending, project financing, asset management, private banking, personal banking, and consumer banking.