Բանկի եռամյա գործունեությունը. աղետի գոտին պետք է զարգանա
Հայաստան, Երևան. դեկտեմբերի 7, 2010  - Դեկտեմբերի 7-ին կայացավ  մամլո ասուլիս՝ նվիրված Երևանում գումարված «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ի խորհրդի տարեկան նիստում քննարկված միջազգային բանկային ռազմավարությանը, ինչպես նաև ՙԲիբլոս Բանկ Արմենիա՚-յի եռամյա գործունեությանը:
Ասուլիսի բանախոսներն էին դոկտոր Ֆրանսուա Բասսիլը՝«Բիբլոս Բանկ Խմբի» և «Բիբլոս Բանկ Արմենիա»ՓԲԸ-ի խորհրդի նախագահը, պարոն Արարատ Ղուկասյանը` «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն, պարոն Ալան Թոհմեն՝ «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ի խորհրդի անդամ և պարոն Ալան Վաննան՝ «Բիբլոս Բանկ Արմենիա»՚ ՓԲԸ-ի խորհրդի անդամ: Ասուլիսին ներկա էր նաև «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետերերից ՎԶԵԲ (EBRD) ներկայացուցիչը:
Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում «Բիբլոս Բանկ Արմենիա»-ի խորհրդի տարեկան նիստին հաջորդող ասուլիսին գլխավոր բանախոսն էր խորհրդի նախագահ դոկտոր Ֆրանսուա Բասսիլը:
«Մեր բանկը 2007 թվականին հիմնադրվեց Հայաստանում, որի հետ Լիբանանը միշտ սերտ կապերի մեջ է եղել»,- նշել է նախագահը: «Հայ և լիբանանցի ժողովուրդները շատ ընդհանուր հատկանիշներ ունեն»:
Նա ներկայացրեց լիբանանյան «Բիբլոս Բանկ Խմբի» զարգացման տեսլականը:
Իբրև միջազգային ֆինանսական հաստատություն՝ «Բիբլոս Բանկ Խմբի» մասնաճյուղեր ունի 12 երկրներում, այդ թվում՝ Լիբանան, Բելգիա, Ֆրանսիա, Կիպրոս, Միացյալ Թագավորություն, Հայաստան, Սիրիա, Նիգերիա, Սուդան, Կոնգո, Իրաք և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ:
Կայունացման շրջանից հետո 2011 թիվը կդառնա բանկի «առավել լայնածավալ գործունեության սկիզբը»: Կմատուցվեն նոր ծառայություններ, ինչպիսիք են առևտրավարկային և ներդրումային ֆինանսավորում` հատկապես փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար:
«Մեր նպատակն է աճել և ընդլայնվել նաև Երևանի տարածքից դուրս: Այս առումով խորհրդանշական է այն, որ այսօր` 1988թ. երկրաշարժի հիշատակման օրը, մենք հայտարարում ենք մեր ընդլայնման և ներդրումների ծրագրերը Վանաձորում՝ ավերիչ երկրաշարժից լուրջ վնասներ կրող գոտում»,- նշեց դոկտոր Ֆրանսուա Բասսիլը:
2011թ. Վանաձորում նոր հասցեյում բացվող բանկի մասնաճյուղը լրացուցիչ աշխատատեղեր կստեղծի աղետի գոտու բնակչության համար:
Նախագահն այնույհետև հավաստիացրեց, որ«ՙԲիբլոս Բանկ Խմբի» կողմից բազմամյա և կայուն նվիրվածությունը կգործի ի նպաստ  Հայաստանի տնտեսության բարելավմանը: Այս գործընթացը ևս կամրապնդի հայերի ու լիբանանցիների միջև ունեցած համագործակցությունը:

Byblos Bank Armenia completes its three years of operations and engages to more development in the earthquake zone
Armenia, Yerevan. December 7, 2010 – The Board of Directors of Byblos Bank Armenia and Byblos Bank Group held their Annual General Meetings on December 7 to discuss the strategy of the Bank’s international and local operations. The short summary of Byblos Bank Armenia’s three years of operations in Armenia and the plans on further expansion in the Republic came in an announcement at press conference held on December 7.
The press conference that followed the annual meeting at Armenia Marriott Hotel was led by Dr. François Bassil, the chairman of Byblos Bank Group and Byblos Bank Armenia CJSC Board, with the participation of the following speakers: Mr. Ararat Ghoukasyan, Byblos Bank Armenia CEO, Mr. Alain Tohme, Byblos Bank Armenia CJSC Board Member, and Alain Wanna, Byblos Bank Armenia CJSC Board Member. The EBRD shareholder was also present.
As an international financial institution, Byblos Bank Group currently operates in 12 countries, such as Armenia, Belgium, Congo, Cyprus, France, Iraq, Lebanon, Nigeria, Sudan, Syria, UK, UAE.
“It was in 2007 that our Bank first established a foothold in Armenia, a country that we hold so dear to our hearts. Armenia and Lebanon have always maintained strong ties and share many common qualities.” Said Dr. Bassil while presenting the prospects of the expansion of Lebanese Byblos Bank Group.
“After an initial stabilization period, we are looking to 2011 to being the year of our “real” start in Armenia,” said the Chairman. Byblos Bank Armenia will offer new services such as commercial loan portfolio, with an emphasis on Small and Middle Enterprises.
“Our objectives are to grow, go beyond Yerevan. It is symbolic, that today on the 1988 Earthquake’s Remembrance Day, we are announcing our expansion and investment plans in Vanadzor, which was one of the regions severely affected by the earthquake,” highlighted Dr. Bassil. The opening of the Vanadzor branch at a new location will offer news jobs for the residents of the earthquake-struck areas.
The Chairman then concluded by expressing his confidence that ‘Byblos Bank Group’s unwavering long term commitment will actively contribute to the economic prosperity of Armenia.’ This process will also contribute to ‘developing even stronger relations between the peoples of Armenia and Lebanon.’