Մեկ օր Բիբլոս Բանկում
Հունիսի 19-ին «Այբ» բարձրագույն դպրոցի աշակերտներն այցելեցին «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ընկերության գլխամասային գրասենյակ և Ամիրյան մասնաճյուղ՝ անմիջականորեն ծանոթանալու Բանկի ընթացակարգերին և ամենօրյա աշխատանքին, ինչպես նաև բանկային գործի մասնագիտական նրբություններին:
«Այբ» ավագ դպրոցի աշակերտների կողմից սա ուսումնական փոխայց էր Բիբլոս Բանկին: Ընտրվել էին տնտեսագիտական առարկաներից բարձր առաջադիմություն և հաջողություններ ունեցող տասնմեկ աշակերտներ: «Բիբլոս Բանկ Արմենիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանի հետ զրույցից հետո աշակերտներն ուսումնական շրջայցը շարունակեցին Բանկի աշխատակազմի հետ: Բազմակողմանի ծրագրի ընթացքում աշակերտները ծանոթացան Բանկի սպասարկմանը և ծառայությունների փաթեթներին, մարդկային ռեսուրսների համակարգին և աշխատանքի ընդունվելու ընթացակագրերին, բանկի մասնաճյուղերի կառուցվածքին, բաժիններին և դրանց գործառույթներին:
«Այբ» ավագ դպրոցի հատուկ ուսումնական ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Վիգեն Շիրվանյանի հավաստմամբ Բիբլոս Բանկի հետ համագործակցությունը ընդլայնվելու միտում ունի:
«Բանկի նախագահի և ղեկավար աշխատակազմի հետ երեխաների հանդիպումն ու հենց առաջին ձեռքից տեղեկություն ստանալը նրանց համար շատ կարևոր է մասնագիտության ընտրության հարցում: Ոմանք կցանկանան փոխել մասնագիտությունը, ոմանք էլ ավելի կտրամադրվեն և կհետաքրքրվեն», - նշեց պարոն Շիրվանյանը:
Աշակերտներին հատկապես հետաքրքրեց բանկում հնարավոր պրակտիկայի կամ աշխատանքի անցնելու հնարավորությունը:
«Շատ գովելի է, որ Բիլոս Բանկը նախաձեռնել է նման միջոցառում, քանի որ սա կարևոր է մեր հետագա մասնագիտական կողմնորոշման համար: Այսքան տեղեկատվություն ստանալը քիչ բան չէ, աշխատակազմն էլ շատ բարեհամբույր է: Շատ կցանկանայի այս տարիքում արդեն աշխատել և փորձ ձեռք բերել», - նշեց Սիրարփի Ղասաբյանը, ով սովորում է «Այբ»-ի 11-րդ դասարանում և մտադիր է մասնագիտանալ բանկային ոլորտում:
«Այբ»-ի աշակերտների հետ «Բիբլոս Բանկ Արենիա»-ի առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել ս.թ. մայիսին, երբ ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն պարոն Ղուկասյանը դպրոցի Միջօրեի հյուր դասախոսությունների շրջանակում դպրոցի աշակերտներին ներկայացրեց աշխարհում և Հայաստանում բանկային գործի զարգացման պատմական ակնարկը և բանկի հիմնական գործառույթները:
«Բիբլոս Բանկը Հայաստանում օժանդակում է կրթության զարգացմանը թեԲ ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսների տրամադրման, թեԲ գիտելիքի փոխանցման միջոցով: Հուսով ենք, որ «Այբ» ավագ դպրոցի հետ իրագործված այս նախաձեռնությունը հնարավորություն տվեց երիտասարդներին մասնագիտության ընտրության հարցում առավել իրազեկված լինել և ճիշտ կողմնորոշվել», - նշեց պարոն Ղուկասյանը:
Կարևորելով կրթության դերը բարեկեցիկ երկիր և մրցունակ մասնագետներ ունենալու մեջ՝ «Բիբլոս Բանկ Արմենիան» Հայաստանում հիմնադրումից ի վեր գործակցում է Հայաստանում Ամերիկյան Համալսարանի և այժմ նաև «Այբ» ավագ դպրոցի հետ: 2012 թվականին «Բիբլոս Բանկ Արմենիա»-ն կշարունակի ընդլայնել կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության փաթեթը կրթության, ինչպես նաև բնապահպանությանը նպաստող էներգախնայողության ծրագրերի ոլորտում:

A Day With Byblos Bank
On June 19, 2012 the Ayb high school students visited Byblos Bank Armenia’s head office and Amiryan branch to get acquainted with the Bank's procedures and daily activities, as well as the nuances of banking.
This was a reciprocal visit by Ayb students to Byblos Bank. Eleven students with sucess record in courses such as math and economics were selected to participate. After the meeting with the Byblos Bank Armenia's CEO Ararat Ghukasyan, the students continued their tour with the Bank's employees. During the comprehensive program the students learnt about the Bank's services and products, employment opportunities and HR recruitment procedures, the structure of the branches, departments and their functions.
According to Special Education Programs deputy director at Ayb, Viguen Shirvanyan, the cooperation with Byblos Bank has a tendency to expand.
Meeting with the CEO and the head staff to receive first-hand information is very important for the students to choose their future career. Students may wish to change or pursue careers in banking after being encouraged by this meeting, said Mr. Shirvanyan.
Ayb students were particularly interested in internships and job opportunities at Byblos Bank.
It is nice, that Byblos Bank initated such a project. This visit is very important for our future professional orientation. Receiving this much information is an asset, and the Bank’s staff is very friendly too. I would like to work and gain experience at this age, - mentioned Sirarpi Ghasabyan, an 11th grade student at Ayb high school who plans to specialize in banking.
The first meeting with Ayb students and Byblos Bank Armenia was organized this May, when the CEO Mr. Ghukasyan presented the world history of banking including Armenia as well as the functions of a bank during the Lunch Hour Lecture series at Ayb school.
”Byblos Bank Armenia supports the development of education in Armenia both with the provision of financial and human resources as well as by sharing knowledge. We hope, that this initiative with Ayb high school was an opportunity for the students to be more informed and prepared to make the right decision in choosing their profession,- mentioned Mr. Ghukasyan.
Highlighting the role of education in having prosperous country and competitive professionals, since its foundation Byblos Bank Armenia has been cooperating with the American University of Armenia and Ayb high school since 2012. In 2012 Byblos Bank Armenia will continue to expand the portfolio of Corporate Social Responsibility in the spheres of education and promoting energy efficiency programs.