Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը վերջերս զրուցել է Regional Post ամսագրի հետ և խոսել Բանկի՝ հաճախորդներին և՛ օնլայն, և՛ օֆլայն հարթակներում անհատականացված ծառայություններ մատուցելու հանձնառության մասին: Այս մոտեցման կենտրոնում, նրա խոսքով, հաճախորդի նախասիրություններն են, վարքագիծն ու ֆինանսական կարիքները: Ամբողջական հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև։
Ինչո՞ւ է թվային փոխակերպումն այսօր կարևոր բանկերի համար, և ի՞նչ մրցակցային առավելություններ է այն տրամադրում ֆինանսական հաստատություններին:
Թվային փոխակերպումը կարևոր դեր է խաղում տնտեսության բոլոր ոլորտներում և, առհասարակ, կյանքում: Այս փոփոխությունն անխուսափելի ալիք է, որն առաջ է եկել տեխնոլոգիական առաջընթացի արդյունքում: Բանկերի դեպքում արագ են փոխվում առաջին հերթին հաճախորդների սպասելիքները, իսկ հատկապես համավարակից հետո թվային ծառայությունների պահանջարկը զգալիորեն աճել է։ Միևնույն ժամանակ, թվային բանկինգը բանկերին լայն հնարավորություններ է ընձեռում ծախսերի արդյունավետության, որոշումների կայացման, ռիսկերի կառավարման, ինչպես նաև պրոդուկտների մշակման ժամանակ առավել ճշգրիտ տվյալների օգտագործման առումով: Ավելին, թվային գործիքների ներդրումը բանկերին թույլ է տալիս պարզեցնել գործառնությունները և տրամադրել անհատականացված մոտեցում, ինչը նույնպես բերում է ավելի ուժեղ մրցակցային առավելությունների՝ օրեցօր ավելի թվային դարձող շուկայում:
Ինչպե՞ս եք պատկերացնում համաշխարհային բանկային ոլորտի զարգացումը առաջիկա 5-10 տարվա ընթացքում, և ի՞նչ դեր կունենա թվային փոխակերպումն այս համատեքստում: Ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք, մասնավորապես, Հայաստանի բանկային ոլորտի մասով, և որքանո՞վ է թվային փոխակերպումը կարևոր ոլորտի աճի և մրցունակության համար:
Կարծում եմ՝ ամբողջ աշխարհում աստիճանաբար կտարածվի բաց բանկային գործունեության (Open Banking) կոնցեպտը, իսկ արհեստական բանականության կիրառությունը բանկերում կշարունակի աճել: Զարգացման մի սցենարի համաձայն՝ Open Banking-ը կարող է բազմաթիվ ֆինտեխ ընկերությունների հնարավորություն ընձեռել ծառայելու որպես միջնորդ՝ բանկերի և հաճախորդների միջև՝ ավանդական բանկերի դերն ավելի շատ կենտրոնացնելով ռիսկերի կառավարման և մեծածախ B2B բանկինգի, այլ ոչ մանրածախ ծառայությունների վրա: Նման զարգացումը կարող է ուժեղացնել մրցակցությունը՝ թույլ տալով ֆինտեխ ընկերություններին տրամադրել ծառայություններ, որոնք ավանդաբար մարդկանց հասանելի էին միայն բանկերի միջոցով, ինչպիսիք են բյուջետավորման գործիքները, վճարումների մշակումը կամ նույնիսկ վարկավորումը: Հարցն այն է, թե որքան արագ այդ փոփոխությունները տեղի կունենան Հայաստանում։ Դա, ամենայն հավանականությամբ, կախված կլինի մի շարք գործոններից` ներառյալ փոփոխությունները ոլորտի վերահսկման գործիքակազմում, տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքը և բանկերի ու հաճախորդների պատրաստակամությունը: Եվ, իհարկե, կա մեծ հավանականություն, որ հայկական բանկերն ավելի ադապտիվ և ուժեղ կգտնվեն՝ տեղական զարգացող ֆինտեխների հետ համեմատած, և կպահպանեն վերահսկողությունը թվային բանկինգի ամբողջ էկոհամակարգի վրա։
Ինչպե՞ս է թվային բանկինգը վերափոխել հաճախորդների փորձառությունը աշխարհում և Հայաստանում, և ինչպե՞ս են բանկերը հարմարվում այս փոփոխություններին, որպեսզի բավարարեն հաճախորդների պահանջները:
Վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ մոբայլ բանկային ծառայությունները և դրանց որակը ավելի ու ավելի կարևոր գործոններ են դառնում հաճախորդների համար բանկ ընտրելիս՝ և՛ արտերկրում, և՛ Հայաստանում: Հարմար և օգտագործման մեջ հեշտ թվային գործիքներն առանցքային դեր են խաղում հաճախորդների գոհունակության հարցում: Չնայած բանկինգն ընդհանուր առմամբ պահպանողական ոլորտ է համարվում, հայկական բանկերը զարմանալի մեծ քայլերով են առաջ շարժվում՝ արագորեն զարգանալով բոլոր այս պահանջներին համապատասխան: Այս փոփոխությունը կարելի է համեմատել սուբյեկտի հետ, որը դանդաղ, բայց հաստատուն քայլերով արդիականացնում է իր ենթակառուցվածքը. ադապտացվում և ներդրվում են նոր, ավելի արդյունավետ թվային գործիքներ, իսկ փոփոխությունները տեմպ են հավաքում սպասվածից ավելի արագ: Ակնկալում եմ, որ առաջիկա հինգ տարում կտեսնենք էլ ավելի էական փոփոխություններ, իսկ ոչ հեռու ապագայում հնարավոր է տեսնենք Հայաստանում ավանդական բանկերի հետ կողք կողքի գործող ամբողջությամբ թվային բանկեր։ Աճում է նաև ամբողջովին մոբայլ ծառայությունների նկատմամբ հետաքրքրությունը։ Դրանք գրավիչ են երիտասարդ, տեխնոլոգիական գիտելիքներ ունեցող հաճախորդների համար, որոնք նախընտրում են կառավարել իրենց ֆինանսները բացառապես բջջային սարքերի միջոցով:
Որքանո՞վ է կարևոր հաճախորդների հետ հետադարձ կապն առհասարակ թվային բանկային ծառայությունների, և, մասնավորապես, Ձեր բանկում ծառայությունների ձևավորման գործում:
Իրականում, շատ կարևոր է, և, բարեբախտաբար, թվային ծառայությունները տրամադրում են արժեքավոր տեղեկություններ, որոնք մեզ օգնում են բացահայտել հաճախորդների նախասիրությունները: Մենք մեծ ռեսուրս ենք ներդնում հաճախորդների շրջանում հարցումների վրա՝ նրանց կարիքների և ակնկալիքների մասին մանրամասն պատկերացում կազմելու և հնարավորինս ամբողջական պատկեր ստանալու համար: Հարցումների տվյալների վերլուծությունը հիանալի միջոց է, որը մեզ օգնում է շարունակաբար հղկել մեր ծառայությունները՝ հիմնվելով հաճախորդների կարծիքների վրա: Մենք սա շատ ենք կարևորում: Այս օրինակները ցույց են տալիս, թե ինչպես են մոբայլ բանկային ծառայությունները՝ հավելվածների ֆունկցիոնալությունից մինչև հաճախորդների սպասարկում, թվային վճարումներ, անվտանգություն և հաշվի կառավարում, դառնում բանկ ընտրելիս հաճախորդների համար հիմնական գործոններ թե՛ համաշխարհային, և թե՛ տեղական շուկաներում:
Թվային փոխակերպման ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել Բիբլոս Բանկ Արմենիան՝ ծառայությունների որակն ու արդյունավետությունը բարելավելու համար:
Վերջին երկու տարվա ընթացքում մենք մեծապես կենտրոնացրել ենք մեր ջանքերը թվային փոխակերպման և մեր թվային ռազմավարության զարգացման վրա: Ամբողջությամբ թարմացրել ենք մեր բջջային հավելվածը՝ ներկայացնելով նոր պրոդուկտներ և բարելավելով հաճախորդների փորձառությունը: Byblos Mobile հավելվածով նույնպես մենք ձգտում ենք անհատականացված ծառայություններ մատուցել՝ միաժամանակ պահպանելով թվային բանկային ծառայություննների հարմարավետությունն ու անվտանգությունը: Մենք նաև ընդլայնել ենք մեր գործընկերությունը երրորդ կողմի ծառայություններ մատուցողների հետ՝ հնարավորություն տալով մեր հաճախորդներին օգտագործելու Byblos Mobile հավելվածը մի շարք բանկային գործարքների՝ ներառյալ ամենատարբեր ծառայությունների համար վճարումներ կատարելու համար: Թեև այս բարելավումներն արդեն իսկ կատարվել են, մենք ակնկալում ենք ավելի մեծ փոփոխություններ 2025 թվականին և ոգևորված ենք մեր անելիքներով:
Ի՞նչ միջոցներ է ձեռնարկում Բիբլոս Բանկ Արմենիան կիբերանվտանգության և տվյալների գաղտնիության ապահովման համար, հատկապես առցանց գործարքների աճի պայմաններում:
Թվային փոխակերպման հիմնական ասպեկտներից է կիբերանվտանգության ռիսկերի աճող սպառնալիքը՝ հաշվի առնելով անձնական և ֆինանսական տվյալների արժեքն ու կարևորությունը: Անխուսափելիորեն, մենք ներդրումներ ենք կատարում մեր կարողությունների մեջ՝ այդ ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու համար։ Մեր ներդրումները կենտրոնացած են մարդկային ռեսուրսների, փորձ ու գիտելիք ձեռք բերելու և տեխնիկական ենթակառուցվածքների արդիականացման վրա: Անվտանգության մեր միջոցառումները է՛լ ավելի ամրապնդելու համար մենք նաև պարբերաբար անվտանգության աուդիտներ, աշխատակիցների վերապատրաստման դասընթացներ և իրական ժամանակում մոնիտորինգ ենք անցկացնում՝ հնարավոր խոցելիություններն արագ բացահայտելու և վերացնելու համար, նախքան դրանք կարող են ազդեցություն ունենալ մեր հաճախորդների փորձառության վրա: Մենք ներդնում ենք լավագույն փորձը՝ ձեռք բերելով ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաները՝ մեր հաճախորդների համար անվտանգ միջավայր ապահովելու համար:

The Digital Future of Armenian Banking: Interview with the Regional Post Magazine
Byblos Bank Armenia CEO Hayk Stepanyan spoke to Regional Post about the Bank’s commitment to offering personalized customer experiences both online and offline, based on the clients’ preferences, behaviors, and financial needs. The full interview is available below.
Why is digital transformation critical for banks today, and what competitive advantages does it offer financial institutions?
Digital transformation has become critical across all sectors of the economy and in our life in general. This shift is an inevitable wave created by technological advancement. In case of banks, first of all customer expectations are changing rapidly, and especially after the pandemic the demand for digital services has significantly increased. Digital banking, meanwhile, offers banks significant opportunities in terms of cost efficiency and more precise and data driven product development, decision-making, risk management. Moreover, embracing digital tools enables banks to streamline operations and offer personalized customer experiences, all of which contribute to a stronger competitive edge in an increasingly digital marketplace.
How do you envision the global banking industry evolving over the next 5-10 years, and what role will digital transformation play in this shift? What is your future outlook on the Armenian banking sector in particular, and how significant is digital transformation for its growth and competitiveness?
I believe the concept of Open Banking will gradually spread through the entire world, and the use of AI in banking will continue to grow. According to one development scenario, Open Banking could enable many fintech companies to serve as intermediaries between banks and customers, shifting the role of traditional banks more towards risk management and wholesale business-to-business banking, rather than focusing on retail services. Such a development could enhance competition by allowing fintech companies to offer services that were traditionally only available through banks, such as budgeting tools, payment processing, or even lending. The question is how quickly these changes will take place in the Armenian banking sector. It will likely depend on a variety of factors, including regulatory changes, technological infrastructure, and the readiness of both banks and customers. And, of course, there is a huge chance that Armenian banks will be more adaptive and stronger compared to emerging local fintechs and maintain control over the entire digital banking ecosystem.
How has digital banking reshaped customer experience globally and in Armenia, and how are banks adapting to meet the growing demands?
Recent studies indicate that mobile banking services and their quality are increasingly important factors for customers when selecting a bank, both globally and in Armenia. The convenience and user-friendliness of digital tools play a key role in customer satisfaction. Although banking is generally considered a conservative industry, Armenian banks are making surprising strides in this area, developing quickly in response to these demands. This shift could be compared to an entity slowly but surely modernizing its infrastructure—new, more efficient digital tools are being localized and introduced, and the pace of change is accelerating faster than anticipated. I expect to see even more significant changes in the next five years, and it’s not far off when we could see fully digital banks operating side by side with traditional brick-and-mortar banks in Armenia, There is also a growing interest in mobile-only services. These attract younger, tech-savvy customers who prefer managing their finances exclusively through their mobile devices.
How important is customer feedback in shaping the digital services banking in general, and your bank’s services, in particular?
Actually, it is very important, and fortunately, digital services offer valuable data that reveal customer preferences. We are heavily investing in customer surveys to gain a thorough understanding of customer needs and expectations and ensure we capture as comprehensive a view as possible. Analyzing survey data is a great way to ensure that we continuously adapt our services based on customer feedback. And this is something we focus very much on. These examples highlight how mobile banking services, from app functionality to customer support, digital payments, security, and account management, are becoming key considerations for customers choosing a bank in both global and local markets.
What digital transformation initiatives has Byblos Bank Armenia implemented to improve service quality and efficiency?
Over the past two years, we have really concentrated our efforts on digital transformation and the development of our digital strategy. We have made significant upgrades to our mobile app, introducing new products and enhancing the overall customer experience. With the Byblos Mobile app too, we strive to offer personalized services while maintaining the convenience and security of digital banking. We’ve also expanded our partnerships with third-party service providers, enabling our clients to use the Byblos Mobile app for a wide range of services beyond banking, including payments for various external services. While these improvements are already in place, we expect even greater changes in 2025 and are excited about what’s to come.
What measures is Byblos Bank Armenia taking to ensure cybersecurity and data privacy, especially with the rise in online transactions?
A key aspect of digital transformation is the increasing threat of cybersecurity risks, given the growing value of personal and financial data. And inevitably we are investing in our capacities to minimize these risks. Our investments focus on human resources, building expertise, and upgrading our technical infrastructure. To further strengthen our security measures, we are also conducting regular security audits, employee training sessions, and real-time monitoring to proactively identify and address potential vulnerabilities before they can impact our customers. We are adopting industry best practices, acquiring the best technologies to ensure a highly secure environment for our clients.