Գաբրիելա Հարությունյանը՝ Աբու Դաբիի փառատոնի արագ շախմատի չեմպիոն
13-ամյա Գաբրիելա Հարությունյանը դարձել է Աբու Դաբիի 31-րդ շախմատային փառատոնի մինչև 13 տարեկան աղջիկների արագ շախմատի չեմպիոն։
Օգոստոսի 15-ից 24-ը Գաբրիելան մասնակցել է մրցաշարին Բիբլոս Բանկ Արմենիայի հովանավորությամբ, իսկ հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 8-ը, կրկին Բանկի ֆինանսավորմամբ, Մոնտենեգրոյում ուժերը կփորձի Եվրոպայի աղջիկների և պատանիների առաջնությանը։
2025 թ. Հայաստանի մինչև 14 տարեկան աղջիկների չեմպիոնն Աբու Դաբիում նաև մասնակցել է Ladies Blitz մրցաշարին՝ անցնելով կանանց լավագույն տասնյակ, ինչպես նաև մեծապես բարելավել իր վարկանիշը։
Գաբրիելան շախմատով զբաղվում է 5 տարեկանից։ Մի շարք մրցաշարերում նա տպավորիչ հաղթանակներ է տարել՝ տարբեր տարիներին նվաճելով Երևանի Մ10 տարեկան աղջիկների, Հայաստանի Մ10, Մ12 և Մ14 տարեկան աղջիկների առաջնություններում չեմպիոնի տիտղոսը, Եվրոպայի Մ10 տարեկան աղջիկների 4-րդ մրցանակը։
Դառնալով 2025 թ. Հայաստանի մինչև 14 տարեկան աղջիկների բացարձակ չեմպիոն՝ պատանի շախմատիստուհին ստացել է նաև ուղեգիր՝ շախմատի աշխարհի պատանեկան առաջնությանը մասնակցելու համար։
Գաբրիելայի մասնակցությունը հեղինակավոր մրցաշարերին կարևոր ձեռքբերում է նրա շախմատային կարիերայում և առանցքային տարր՝ Բանկի կրթական ԿՍՊ ծրագրերի շարքում։

Young Gabriela Harutyunyan, sponsored by Byblos Bank Armenia, has claimed the U-13 Girls' Rapid Chess Championship title at the 31st Abu Dhabi Chess Festival.
On August 15-24 2025 Gabriela Harutyunyan, 13-year-old, took part in the tournament, supported by a sponsorship from Byblos Bank Armenia. She is set to compete again—with the Bank’s continued support—at the 2025 European Youth Chess Championships in Montenegro, taking place from October 28 to November 8.
Gabriela, already the 2025 Armenian U-14 Girls Champion, also competed in the Ladies Blitz Tournament in Abu Dhabi, where she broke into the top ten among women and significantly boosted her overall ranking.
Young Gabriela has been playing chess since the age of 5. She has achieved impressive victories in numerous tournaments, including winning the championship titles in the Yerevan U10 Girls' Championship, the Armenian U10, U12, and U14 Girls' Championships, as well as securing fourth place in the European U10 Girls' Championship.
The young chess player has earned a spot in the FIDE World Youth Chess Championship as well after becoming the absolute champion of Armenia among girls under 14 in 2025.
Gabriela’s participation in prestigious tournaments is a significant milestone in her chess career and a key component of the Byblos Bank Armenia educational corporate social responsibility (CSR) initiatives.