12-ամյա Գաբրիելա Հարությունյանը պատրաստվում է իր սպորտային կարիերայի ամենակարևոր մրցաշարերից մեկին՝ շախմատի Եվրոպայի պատանիների և աղջիկների առաջնությանը։
Գաբրիելան 2024թ․ Հայաստանի շախմատի Մ12 տարեկան աղջիկների չեմպիոնն է, որի՝ որպես Հայաստանի ներկայացուցչի մասնակցությունը Եվրոպայի առաջնությանը հովանավորում է Բիբլոս Բանկ Արմենիան։
Գաբրիելան 5 տարեկանից զբաղվում է շախմատով։ Մի շարք մրցաշարերում նա տպավորիչ հաղթանակներ է տարել՝ տարբեր տարիներին նվաճելով Երևանի Մ10 տարեկան աղջիկների, Հայաստանի Մ10 և Մ12 տարեկան աղջիկների առաջնություններում չեմպիոնի տիտղոսը, Եվրոպայի Մ10 տարեկան աղջիկների 4-րդ մրցանակը։
Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանի խոսքով, Հայաստանում շախմատի հանդեպ յուրահատուկ հետաքրքրություն կա, ինչն անչափ ոգևորիչ է։
«Մենք հիանում ենք Գաբրիելայի հմտությամբ, նվիրվածությամբ և հաղթանակներով։ Հուսով ենք՝ Բիբլոս Բանկ Արմենիայի տրամադրած աջակցությունը կխթանի նրա մոտ շախմատի համար կարևոր հմտությունների զարգացումը, կօգնի բարելավել նրա վարկանիշը և նվաճել ևս մեկ չեմպիոնի տիտղոս»,- նշեց Հայկ Ստեփանյանը։
2024թ․ շախմատի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունը տեղի կունենա օգոստոսի 21-ից սեպտեմբերի 1-ը Չեխիա մայրաքաղաք Պրահայում։ Գաբրիելան այս տարի Հայաստանը կներկայացնի նաև շախմատի աշխարհի պատանեկան առաջնությանը։
Կարևորելով իմաստավորված ու դրական քայլերը՝ Բիբլոս Բանկ Արմենիան շարունակ ներդրում է կատարում ամենատարբեր կրթական նախագծերում և աջակցում տաղանդավոր պատանիների առաջընթացին։

12-year-old Gabriela Harutyunyan is preparing for a significant event in her sports journey – the European Youth Chess Championship 2024.
Gabriela is the 2024 U12 Girls Chess Champion of Armenia, who will be representing the country in the European Championship with sponsorship from Byblos Bank Armenia.
Gabriela started playing chess at the age of 5. She has since excelled in numerous tournaments, securing titles such as the Yerevan U10 Girls Championship, Armenia U10 and U12 Girls Championships, and achieving 4th place in the European U10 Girls category.
Hayk Stepanyan, CEO of Byblos Bank Armenia, expressed enthusiasm about Armenia's strong chess culture.
“We admire Gabriela's skill, dedication and victories. I hope that the support of Byblos Bank Armenia will help Gabriela hone fundamental chess skills, further boost her rating and win another championship title", said Hayk Stepanyan.
The 2024 European Youth Chess Championship is scheduled to be held in Prague, the capital of the Czech Republic, from August 21 to September 1. Gabriela will also represent Armenia at the 2024 World Youth Chess Championship.
Prioritizing meaningful social impact, Byblos Bank Armenia continues to invest in the most diverse educational projects and support the advancement of talented young people.