Հոկտեմբերի 31-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահ տեղի ունեցավ ԵՊՀ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի հիմնադրման 90-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստը։
Միջոցառումն ամփոփեց Ֆակուլտետի հոբելյանական միջոցառումները, որոնց գլխավոր հովանավորը Բիբլոս Բանկ Արմենիան է։
Կարմիր գորգի արարողությունից հետո միջոցառման շուրջ 1300 հյուրը ներկա գտնվեց նիստի բացմանը, որին ելույթով ունեցան ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը, Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը։
«90 տարվա ընթացքում Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը եղել է Հայաստանի տնտեսագիտական կրթության և տնտեսագիտական մտքի կարևորագույն կենտրոն: Հատկապես կարևոր է նշել ֆակուլտետի դերը անկախ Հայաստանի տնտեսության կայացման գործում: Բիբլոս Բանկ Արմենիայում մենք խորապես հավատում ենք կրթության փոխակերպող ուժին: Կրթության մեջ ներդրումներ կատարելու մեր հանձնառությունը զուտ ֆինանսական աջակցություն չէ: Այն գալիս է արմատավորված ընկալումից, որ կրթությունը մեր հասարակության հիմքն է, որը ճանապարհ է հարթում նորարարության, առաջնորդության և զարգացման համար»,- իր խոսքում նշեց Հայկ Ստեփանյանը:
Բանկին շնորհվեց հատուկ մրցանակ՝ ֆակուլտետի հիմնադրման 90-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումներին աջակցելու համար։ Իսկ ֆակուլտետի հետ երկարամյա արդյունավետ աշխատանքի և գիտակրթական նախաձեռնություններին մեծապես աջակցելու համար Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանին շնորհվեց ԵՊՀ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի հուշամեդալ։
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվեց ֆակուլտետի մասին հատուկ տեսաֆիլմը՝ շրջանավարտների հիշողություններով և ֆակուլտետի՝ նրանց կյանքում ունեցած դերի մասին պատմություններով։
Ֆակուլտետում հոբելյանական տարին նշվեց մի շարք կարևոր միջոցառումներով, ինչպես նաև Ֆակուլտետի 90-ամյա հարուստ պատմությունն ամփոփող նկարազարդ գիրք-ալբոմի հրատարակմամբ։
_____________________________
Բիբլոս Բանկ Արմենիան Ֆակուլտետի կողքին է մի շարք այլ նախաձեռնություններում ևս: Բանկը և ԵՊՀ-ն միասին նախագծեր իրականացնելու հաջող փորձ ունեն։ Մասնավորապես, 2023 թ. Բանկի և համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում բարձր առաջադիմություն ունեցող ԵՊՀ ուսանողներ ստանում են Բիբլոս Բանկ Արմենիայի անվանական կրթաթոշակ և ուսման վարձի փոխհատուցում։

On October 31, a solemn session dedicated to the 90th anniversary of theestablishment of the YSU Faculty of Economics and Management was held at Yerevan’s Aram Khachaturian Concert Hall.
The event marked the conclusion of the Faculty’s jubilee celebrations whose general sponsor was Byblos Bank Armenia.
Following the red-carpet ceremony, around 1,300 guests gathered for the event's opening, where speeches were delivered by YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, Dean of the YSU Faculty of Economics and Management Karlen Khachatryan, and Byblos Bank Armenia CEO Hayk Stepanyan.
"For 90 years, the Faculty of Economics and Management has been a vital hub of economic education and economic thought in Armenia. It's especially noteworthy to highlight the faculty's role in shaping the economy of independent Armenia. At Byblos Bank Armenia, we firmly believe in the transformative power of education. Our commitment to supporting education goes beyond financial contributions; it stems from a deep-seated belief that education is the cornerstone of our society, fostering innovation, leadership, and development," Hayk Stepanyan noted in his speech.
The bank received a special recognition for its support of events celebrating the 90th anniversary of the faculty's establishment. CEO Hayk Stepanyan, meanwhile, was awarded a commemorative medal from the YSU Faculty of Economics and Management in recognition of his long-term effective collaboration with the faculty and his significant support for scientific and educational initiatives.
A special video about the faculty was screened during the event, featuring memories from alumni and highlighting the faculty's impact on their lives.
The jubilee year at the faculty was marked by several significant events, including the publication of an illustrated book-album that summarizes the faculty's rich 90-year history.
_____________________________
Byblos Bank Armenia and the University have a history of successful joint projects. In particular, under a memorandum of cooperation signed between the Bank and YSU high-achieving YSU students receive a nominal scholarships and tuition reimbursement.